Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Kort Centralny w Wimbledonie – „zbudowany przez Francuzkę”

Kort Centralny w Wimbledonie – „zbudowany przez Francuzkę”

Post by relatedRelated post

Kort Centralny w Wimbledonie – „zbudowany przez Francuzkę”

Jeżeli Yankee Stadium w Nowym Jorku – najsłynniejsze boisku do baseballu w Stanach Zjednoczonych – jest nazywane „The House That Ruth Built„, czyli domem zbudowanym przez Babe Ruth’a, to Central Court w Londynie powinien być nazwany „The House That Lenglen Built”
kort centralny wimbledon

Foto: Julian Finney/Getty Images

Popularność i sukcesy słynnej legendy baseballu Babe Ruth’a były zalążkiem w tworzeniu się niebotycznej atmosfery na wielkim sportowym obiekcie Yankee Stadium w Nowym Yorku. Natomiast ogromna fascynacja osobą Suzanne Lenglen czynnikiem w tworzeniu się dzisiejszego Kortu Centralnego Wimbledonu.

Dużą uwagą ostatnio Wimbledon otoczył francuskie kobiety – Marion Bartoli wygrała turniej w 2013 r., a Amelie Mauresmo w 2006 r. Ta ostatnia po Roland Garros 2014 stała się trenerką obrońcy wimbledońskiego tytułu – Andy Murray’a. W perspektywie tych francuskich sukcesów z XXI w. warto spojrzeć wstecz i przyjrzeć się osiągnięciom i popularności Lenglen, która stworzyła najwcześniej wielki szacunek dla Wimbledonu, być może większy od każdej innej osoby.

„Miała fascynujący urok, liczne romanse, atrakcyjność, która była jak dynamit w kasie biletowej” tak o Suzanne Lenglen pisał w książce „The Bud Collins History of Tennis” Bud Collins. „Jej magnetyzm i niezwyciężenie dały małemu oryginalnemu Wimbledonowi, podstawy do budowy nowego (obecnego) kompleksu w 1922 r. Jej długi galijski nos i widoczny podbródek były uzupełnieniem ognistego usposobienia, eleganckiego wyglądu i tancerskich ruchów”.

About